Gdańskie ciekawostki #6
Gdańsk – miasto, które teoretycznie wszyscy znają. Ulica Długa, Neptun, Westerplatte. Ale czy naprawdę znamy Gdańsk? W najnowszym filmie na kanale Stary Ziomek i Morze zabieramy Was w podróż po mniej oczywistych wątkach i miejscach, o których nie przeczytacie w przewodnikach.
Zapraszamy na FILM - klik!
W tym odcinku opowiadamy m.in. o:
-
radzieckich bobrach w Oliwie, które nie tylko zamieszkały w Starej Oliwie, ale wystąpiły również w polskim filmie,
-
polskich korzeniach Angeli Merkel i ich zaskakujących pomorskich odniesieniach,
-
zapomnianym cmentarzu na Ujeścisku, który dziś dzięki zaangażowaniu mieszkańców staje się pięknym ogrodem pamięci,
-
wyjątkowych willach Jaśkowej Doliny, których historia wciąż czeka na odkrycie,
-
murach i fortyfikacjach, które kiedyś broniły Gdańska przed wrogami.
W tej filmowej przygodzie towarzyszyli nam Jacek Klejment i Maciej Szwałek z firmy Obrotni Nieruchomości, która wsparła realizację tego materiału.
Hołd dla naszego drona
Podczas realizacji tego filmu straciliśmy nie tylko czas i siły, ale także… kawałek sprzętu. Nasz dzielny dron, po zagłuszeniu sygnału, rozbił się o krzaki, łamiąc sobie nóżkę i drapiąc korpus. Dlatego prosimy – jeśli chcecie uczcić jego poświęcenie, zostawcie lajka, obejrzyjcie film do końca i koniecznie udostępnijcie ten materiał. Dron z pewnością by się ucieszył 😉
Gdańskie smaczki, które odkrywamy w filmie:
1. Jaśkowa Dolina – zielone serce Gdańska
Jaśkowa Dolina to nie tylko piękna ulica – to miejsce, które ma duszę. Spacerując wśród willi z XIX i XX wieku, odkrywamy historie dawnych gdańszczan, którzy budowali tu swoje domy z myślą o jakości życia i przestrzeni. To ulica, która wciąga – każda willa ma swoją opowieść, od Freymanna przez Kirschów aż po Henkhenhafa.
2. Zapomniany cmentarz na Ujeścisku
Przy ulicy Cedrowej mijamy resztki dawnego cmentarza ewangelickiego. Dzięki determinacji jednej osoby – Aleksandry Wieliczko – to miejsce znów zaczęło żyć. Dziś to ogród pamięci, który przypomina, że historia miasta to nie tylko budynki, ale przede wszystkim ludzie – ci dawni i ci, którzy o nich pamiętają.
3. Ujeścisko, czyli dawna wieś Mieścin
Czy wiecie, że Ujeścisko kiedyś nosiło nazwę Mieścin, a potem Rozkoszna Góra? Kiedyś była tu wieś z ryglowym kościołem, dziś – nowoczesna dzielnica z prawie 30 tysiącami mieszkańców. Ale ślady historii są wciąż widoczne, jeśli tylko dobrze się rozejrzeć.
4. Angela Merkel i jej polski ślad
Zaskoczenie? Angela Merkel ma polskie korzenie. Jej dziadek, Ludwik Kazimierczak, pochodził z Poznania, walczył w niemieckiej armii i zmienił nazwisko na Kasner. Co ciekawe, matka Angeli – Herlinda Kasner – również ma swoją historię związaną z Pomorzem.
5. Radzieckie bobry z Oliwy
A to prawdziwy hit! Radzieckie bobry w Starej Oliwie wystąpiły w polskim filmie. Niby brzmi jak żart, ale tak właśnie było! W filmie znajdziecie więcej szczegółów o tej nietypowej historii.
6. Dworzec Brama Nizinna
Tu, gdzie dziś stoją apartamenty, kiedyś tętnił pierwszy dworzec kolejowy w Gdańsku! Zbudowany w 1852 roku, trochę „na uboczu”, bo wojsko nie chciało kolei w centrum. Przez prawie 50 lat obsługiwał pasażerów, później przeszedł na transport towarowy. Po wojnie przyjmował repatriantów. Dziś stoi tu pomnik upamiętniający pierwsze transporty z Kresów. Dworzec odjechał, ale pamięć została.
7. Rzeźnia
Na Angielskiej Grobli, pod koniec XIX wieku, powstała ogromna rzeźnia – prawdziwe mięsne miasto z chłodniami, bocznicami i… kinem „Piast” dla pracowników! Zakład ruszył ponownie tuż po wojnie i przez dekady karmił Trójmiasto. Przetrwał PRL, ale poległ w czasach prywatyzacji.
8. Twierdza nie do zdobycia
W XVII wieku Gdańsk był jedną z najsilniejszych twierdz w Europie – 5 kilometrów murów, 30 baszt, nowoczesne bastiony. Choć Prusacy w XIX wieku rozebrali większość fortyfikacji, sporo przetrwało do dziś – wystarczy się dobrze rozejrzeć przy Podwalu Staromiejskim czy ulicy Latarnianej.
Jeżeli dotrwałeś/aś do tego miejsca to zapraszamy do oglądania naszych pozostałych filmów. Ponadto zapraszamy do wsparcia naszej działalności poprzez zakup wirtualnej kawy TUTAJ lub PATRONITE.PL. czy też zakup naszego ziomkowego kubka z które kawa smakuje zupełnie inaczej;)