Filmy dokumentalne
Filmy dokumentalne
Czy ogrody zoologiczne są potrzebne? Jak zmieniało się zoo w Gdańsku na przestrzeni lat? Czy tapira można czochrać? Tego i innych interesujących faktów dowiesz się się z naszego filmu o Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Ten film to opowieść o gdańskim zoo z perspektywy Michała Targowskiego, który był jego dyrektorem przez ponad 30 lat i dopiero w tym roku zdecydował, że czas dać szansę innym. To również film o tym jak działa gdańskie zoo od kuchni. Zobaczysz tu na czym polega trening słoni czy też trening żyraf. Jak wygląda codzienność w oliwskim ogrodzie zoologicznym no i spotkasz tych, którzy sprawiają, że zwierzęta są zaopiekowane. Oprócz Michała Targowskiego o zoo również opowiada Adam Gutowski oraz obecna Pani Dyrektor czyli Emilia Salach. Usłyszysz o zmianach które zachodziły i zachodzą w tym miejscu, o rzeczach zwyczajnych i niezwyczajnych, o regułach z dawnych lat i jak to wygląda dziś. A wszystko okraszone pięknymi kadrami, które powstały od września do listopada 2023 roku.
Zapraszamy na emocjonującą podróż w czasie, której przewodnikami będą Pan Marek Wolak- prawdziwy gawędziarz o aparycji szypra – oraz Pan Waldemar Nocny, historyk, pedagog i pisarz. Ich opowieści są tak intrygujące, że można słuchać ich godzinami, delektując się aromatyczną kawą w zaciszu podcienia.
W naszym najnowszym filmie odkryjemy historię niezwykłej przeprawy promowej. Delikatne fale unoszą statek, a zachód słońca maluje złote odcienie na powierzchni wody, tworząc magiczną atmosferę. Czas na chwilę zatrzymuje się, gdy podróżujemy w otchłań nieodkrytych opowieści.
Przygotujcie się na niezapomnianą podróż do Świbna – urokliwej miejscowości na polskim wybrzeżu Bałtyku, położonej na wschodnim krańcu Wyspy Sobieszewskiej. Tam odkryjemy, że prostota i autentyczność codziennego życia mogą być niezwykle piękne. Prom między Świbnem, a Mikoszewem stał się symbolem silnych więzi społeczności lokalnej, jednocząc mieszkańców obu brzegów i tworząc niezapomniane wspomnienia.
Przygotujcie się na emocje, piękne krajobrazy i fascynującą historię.
Gdańsk znany i nieznany
Gdańsk znany i nieznany
Zapraszam do opowieści o powstaniu Wyspy Sobieszewskiej, a tym samym o największej inwestycji, która miała miejsce na Pomorzu. Piękne kadry, stare zdjęcia i kolejna niezwykła opowieść o Gdańsku.
W tym filmie opowiadam o początkach lotnictwa w Gdańsku. Dowiesz się, gdzie startował pierwszy samolot w moim mieście, jakie sterowce latały ponad Gdańskiem i gdzie lądowały oraz o pierwszym lotnisku lądowym i wodnym. Zapraszam do niezwykłej historii po trójmiejskim niebie!
Gdańsk ma już ponad 1000 lat i na przestrzeni tych lat wiele się w tym miejscu zmieniło i wiele budynków zniknęło z obecnego planu miasta. W tym filmie opowiem ci m.in. historię o zamku, który wybudowali Krzyżacy, o Wielkiej Synagodze zbudowanej przez gdańskich Żydów oraz Gdańskim Dworze/ Danziger Hof czyli jednym z najpiękniejszych hoteli na Pomorzu, który stał w kultowym obecnie miejscu. Zapraszam Ciebie do historycznej podróży po Gdańsku!:) EDIT: Zakon Krzyżacki na świecie istnieje! Jednak nie ma siedziby na terenie Polski.
Jakie są najbardziej znane gdańskie transatlantyki i co mają wspólnego z Titanikiem? Kim jest Schichau, skąd się wziął i co robił w Gdańsku? Gdzie w Gdańsku budowano U-Boty? O tym usłyszysz w tym filmie. Piękne kadry i fragmenty historii największego miasta na Pomorzu.
Zapraszamy do kolejnej opowieści o Gdańsku. Tym razem o historii ogrodu, którego już nie ma, czyli Błędnika oraz o Wielkiej Alei, która ciągle zachwyca.
Jaka jest najstarsza ulica w Gdańsku? Jakie były rodzaje kary śmierci w dawnym Gdańsku i kiedy była wykonana tutaj ostatnia publiczna egzekucja? Historia Parku Oliwskiego i Sądu Ostatecznego Memlinga oraz Paweł Beneke. O tym opowiadam w tym filmie. Piękne kadry i fragmenty historii największego miasta na Pomorzu.
Skąd nazwa Gdańsk? Czy w Gdańsku jest Starówka? Co się stało z jeziorem Zaspa? Niderlandzkie wpływy w Gdańsku? Czemu w Gdańsku Wisła jest Martwa? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym filmie.
Dzielnice Gdańska
Dzielnice
Ten film to opowieść o historii Oliwy, czyli jednej z najstarszych gdańskich dzielnic. Miejsce niezwykle urokliwe oraz bogate w wydarzania. W zwięzły sposób opowiadamy od momentu jej powstania do końca II Wojny Światowej.
Wyspa Sobieszewska i jej historia. W tym filmie opowiadamy dzieje największej gdańskiej dzielnicy, a zarazem jednej z najmniejszą liczbą mieszkańców. To zielone płuca Gdańska oddalone od centrum miasta o 15 minut jazdy samochodem. To miejsce idealne na wypoczynek z uwagi na mikroklimat i lokalizację. To też miejsce z bogatą i niezwykłą historią o której dowiesz się właśnie w tej produkcji. Pozwól, że opowiemy ci o tym miejscu!
Przeróbka i jej historia. W tym filmie opowiadam dzieje jednej z mniejszych gdańskich dzielnic. Pomimo swych rozmiarów to miejsce potrafi zaskoczyć swą historią oraz niezwykłymi widokami i sympatycznymi ludźmi. Pozwól, że opowiem ci o dzielnicy, którą ukształtowała Wisła i flisacy, a także zakłady ZNTK.
Gdańsk – Nowy Port. Ten film jest drugą częścią opowieści o tej dzielnicy. W nim zaś opowiadam o tym jak to miejsce się zmieniało, jakie budynki powstały pierwsze i jak rozwijała się ta dzielnica od początku swojego powstania.
Jaka jest historia dzielnicy Nowy Port w Gdańsku? Kiedy powstała i skąd jej nazwa? Czy Kanał Portowy to jeszcze Wisła? Czy Napoleon korzystał z hostelu na ul. Starowiślnej w Gdańsku? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w moim nowym filmie w którym opowiadam historię tego niezwykłego miejsca.
Czy Dolne Miasto to dzielnica Gdańska i jakie są jego granice? Czym są Świńskie Łąki lub Mały Amsterdam? Jak długo na Dolnym Mieście działała zajezdnia tramwajowa? Co to Kamienna Śluza i do czego służy? Oto historia najmłodszej części gdańskiego Śródmieścia oraz jej piękne kadry w starym i nowoczesnym wydaniu.
Każdy z nas ma swoją Małą Ojczyznę. Moją jest dzielnica Stogi, która znajduje się w Gdańsku. Dlatego też postanowiłem zrobić film o tym miejscu, pokazać jego wzloty i upadki. O Stogach rzadko się piszę, a tym bardziej tworzy treści video. Ja w tym filmie powiem kilka słów o historii Stogów, głównie bazując na twórczości Waldemara Nocnego czyli książce „Stogi. Zapomniana Wyspa” z którą polecam się zapoznać. Inne źródła to publikacja Maxa Witke z 1939 roku w tłumaczeniu Doroty Kaczmarek, a także ścinki, które znalazłem u Andrzeja Januszajtisa czy Jerzego Sampa. Zaznaczam, że nie jestem historykiem, a zwykłym Stogoszczakiem, który chce by historia miejsca w którym żyje nie została zapomniana:) Ten film jest przede wszystkim dla mojej Stogowskiej Braci:)
Ciekawostki
Ciekawostki
Gdańskie ciekawostki w pigułce.
Wspomnienia
Wspomnienia
„Dolne Miasto – wspomnienia” to film opowiadający o tym jak wyglądała ta dzielnica Gdańska od lat 40tych XX wieku do chwili obecnej. Jej mieszkańcy snują opowieść jak kiedyś się żyło w tym miejscu, jakie były relacje sąsiedzkie, czy też jak wyglądało ich dzieciństwo. Będą chwile na uśmiech, ale i też na wzruszenie.
O tym miejscu opowiadają jej mieszkańcy, czyli Róża Kasperska, Marek Bumblis, Elżbieta Woroniecka, Jarosław Kisiel, Zbyszek Wolak, Jacek Górski oraz Weronika Kisiel i Danuta Płuzińska-Siemieniuk.
Ten film to niezwykła opowieść o Wyspie Sobieszewskiej, która jest dzielnicą Gdańska. O tym miejscu opowiadają jej mieszkańcy, czyli Waldemar Nocny, Mieczysława Cierpioł, Sabina Gurgul, Zofia Nowak i Władysław Sidorko. Historia rozpoczyna się od czasów powojennych do chwili obecnej. Tu usłysz między innymi o tym jak to miejsce wyglądało po wojnie, opowieści o turystach i bursztynie czy rybakach. Czegoś takiego jeszcze nigdy nie widziałeś, a takich opowieści nie słyszałeś.
Ten film to wspaniała opowieść o gdańskiej Przeróbce słowami jej mieszkańców, a dokładnie Stanisława Domagały, Jerzego Bacy i Macieja Kostuna. Opowiadają oni historię tej dzielnicy od czasów powojennych do lat 90tych. Tu usłysz między innymi o Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego, barkach na Wiśle czy też jak wyglądało to miejsce chwilę po wojnie. Czegoś takiego jeszcze nigdy nie widziałeś, takich opowieści nie czytałeś, ani nie słyszałeś.
1918-1945
II Wojna Światowa
Marzec 1945. II Wojna Światowa jest już bliska zakończenia. Praktycznie przez cały czas jej trwania Gdańsk nie poznaje jej brutalnego smaku. Wszystko się zmienia na przełomie zimy i wiosny. Zapraszamy do krótkiej historii „wyzwolenia” tego miasta.
Żuławy
Żuławy
Zapraszamy na niezwykłą podróż w czasie do Żuław – malowniczej krainy leżącej u ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego. Na przestrzeni wieków, te tereny musiały zmagać się z licznymi powodziami, które niosły ze sobą nie tylko zagrożenia, ale również możliwości rozwoju. Dzięki temu, że żyjący tam ludzie tworzyli system zabezpieczeń, udało się z powodzeniem gospodarować nawet w najtrudniejszych latach, ciesząc się dobrobytem i powszechnym szacunkiem.
Miasta Pomorza
Miasta Pomorza
Sopot to jeden z najpopularniejszych kierunków polskich turystów, ale także i tych z zagranicy. Kojarzy się głównie z wypoczynkiem, zaś niewiele osób zna historię tego miejsca. Pozwól, że opowiem ci jak to się stało, że Sopot został jednym z najbardziej popularnych kurortów nad Bałtykiem. To będzie krótka historia od jego powstania do połowy XIX wieku.
Turystycznie
Turystycznie
W tym filmie zabiorę Ciebie na plażę!:) To jest ranking moich ulubionych plaż w Trójmieście od miejsca 10 do 6. Opowiem ci jak dojechać, co zobaczysz i jakie dana plaża ma zaplecze, a wszystko to okraszone najlepszymi ujęciami z drona. Zapraszamy w krótką podróż po trójmiejskich piaskach.
Ludzie Gdańska i Pomorza
Ludzie Gdańska i Pomorza
Dziś pragniemy podzielić się z wami niezwykłą opowieścią, która przeniesie was w świat współczesnych 40-latków, dojrzewających w burzliwych czasach przemian ustrojowych. „Googie” to historia kobiety, matki, która odważyła się podążać za swoimi pasjami, pomimo codziennych wyzwań. To opowieść o poświęceniu i próbie pogodzenia marzeń z rzeczywistością, której priorytetem zawsze była rodzina.