Albert Forster – Kat Pomorza
Gau w języku niemieckim oraz nomenklaturze NSDAP odnosił się do okręgu partyjnego. Gauleiter był natomiast tytułem politycznym określającym naczelnika danego okręgu. Albert Forster został wyznaczony przez NSDAP do pełnienia funkcji gauleitera Gdańska, a po wybuchu wojny także Gdańska i Prus Zachodnich.
Albert Forster, pochodzący z niemieckiego Fürth, zyskał swoją pozycję jako jeden z najbardziej znanych przywódców NSDAP, który odegrał kluczową rolę w Gdańsku.
Urodził się jako najmłodszy z sześciorga dzieci dyrektora miejscowego więzienia, co wpłynęło na jego wychowanie i kształtowanie osobowości. Dorastając w specyficznym otoczeniu, Forster doświadczał rygoru i chłodu surowego życia, co mogło wpływać na jego późniejsze postawy i ambicje.
Forster rozpoczął swoją edukację w lokalnym gimnazjum humanistycznym, jednak nie wyróżniał się szczególnymi osiągnięciami, powtarzając niektóre klasy. Po ukończeniu gimnazjum kontynuował naukę w szkole handlowej, a następnie podjął pracę jako urzędnik bankowy. Jego zaangażowanie w politykę zakończyło się jednak zwolnieniem z banku.
W 1925 roku Forster dołączył do NSDAP, chociaż jego pierwsze kontakty z ruchem narodowosocjalistycznym miały miejsce już w 1923 roku, kiedy młody Forster zetknął się z członkami SA, co zainspirowało go do działania. Szybko zwrócił na siebie uwagę Juliusa Streichera, wpływowego działacza NSDAP i wydawcy antysemickiego pisma „Der Stürmer”. Współpraca ta otworzyła Forsterowi drogę do dalszego rozwoju politycznego, a jego talent oratorski przyniósł mu dodatkowe uznanie, w tym spotkanie z Adolfem Hitlerem.
Forster zyskał reputację „Kaznodziei z Fürth” i dzięki wsparciu Hitlera i Streichera piął się po szczeblach kariery.
W 1930 roku został wybrany do Reichstagu, a Hermann Göring zlecił mu objęcie funkcji gauleitera Wolnego Miasta Gdańska. Jako 28-latek przyjechał do Gdańska, gdzie objął stanowisko po swoim poprzedniku, Arthurze Greiserze. Mimo napiętych relacji z lokalnymi strukturami NSDAP, Forster miał wsparcie Hitlera, co pozwoliło mu skutecznie umacniać swoją władzę.
Jednym z pierwszych działań Forstera było założenie w Gdańsku partyjnej gazety „Danziger Beobachter”, później przemianowanej na „Der Vorposten”, co stanowiło narzędzie do intensywnej propagandy. Wkrótce Forster stał się symbolem brutalnej germanizacji Pomorza, a jego polityka represji wobec Polaków i Żydów na stałe zapisała się w historii.
W Gdańsku do dziś istnieją budynki, które w jakimś stopniu są związane z historią Alberta Forstera. Na szczególną uwagę zasługuje tzw. Forsterówka, położona w lesie nieopodal zbiornika Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej.
Ze względów bezpieczeństwa dostęp do obiektu jest ograniczony. Dzięki uprzejmości zarządcy terenu, czyli Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, udało nam się wykonać zdjęcia z zewnątrz budynku, które mamy przyjemność Wam pokazać. Po więcej informacji dotyczących miejsc, w których przebywał Albert Forster, odsyłamy Was do naszego materiału filmowego „Albert Forster – Kat Pomorza”.
Po obejrzeniu filmu nie zapomnij o jego polubieniu i o subskrypcji naszego kanału. Możesz nas rówież wesprzeć przez patronite.pl czy zakup wirtualnej kawy lub prawdziwego kubka.