10 Najważniejszych atrakcji Wyspy Sobieszewskiej
Wyspa Sobieszewska. Wszem i wobec wiadomo, iż dla turystów nad Bałtykiem najważniejsza jest plaża, piasek i morze, ale skoro już przyjechałeś z Rybnika, Tarnowa czy Karlowych War to może warto zobaczyć coś jeszcze? Dziś zapraszamy do krótkiego przewodnika po Wyspie Sobieszewskiej.
01. Trasy Rowerowe
Wyspa Sobieszewska to doskonałe miejsce dla miłośników turystyki rowerowej. Oferuje ona różnorodne trasy, które sprawiają, że jazda na dwóch kółkach staje się prawdziwą przyjemnością. Każda z tych tras prowadzi przez płaski teren i zazwyczaj jest łatwa do pokonania, nawet dla najmłodszych rowerzystów. Bez względu na to, czy preferujesz malownicze przejazdy przez las, czy może wolisz cieszyć się widokiem rzeki i okolicznej przyrody, na Wyspie Sobieszewskiej znajdziesz coś dla siebie. Nie zapomnijcie także o zboczeniu z głównej trasy, by odwiedzić umijescowioną nieopodal Śluzy w Przegalnie Marinę Błotnik. Tam czekają na was kolejne niezapomniane wrażenia i chwile relaksu.
02. Turystyka piesza
Wyspa Sobieszewska jest idealnym miejsce na spacery. Jednak nie trzeba korzystać jedynie z uroku plaży o długości 11km, ale można również wybrać się na wędrówkę po lesie wzdłuż wydm i plaży. Na początek polecamy zostawić w godzinach porannych samochód niedaleko wejścia nr 16 i wybrać się w pieszą podróż we wschodnim lub zachodnim kierunku. Jeżeli pójdziesz na zachód to oprócz atrakcyjnych terenów może zobaczyć również Schron 23 Dywizjonu Rakietowego, ale również Krzywy Las, który znajduje się między przejściem 17 a 18 na plażę. To obszar leśny, gdzie drzewa o zakrzywionych kształtach budzą zdumienie. Zobaczysz tu między innymi sosny i brzozy, które sprawiają wrażenie, jakby były formowane przez ludzką rękę.
03. Zbiornik Kazimierz
Z jednej strony zbiornik wody, ale także wieża widokowa w osadzie Orle. Powstała w 2015 roku celem stabilizacji ciśnienia wody. Ma wysokość 45 metrów i z tarasu widokowego można podziwiać niezwykłe widoki zarówno na samą Wyspę jak i Zatokę Gdańską. Należy również dodać, iż sam taras najwyższym punktem obserwacyjnym na Wyspie Sobieszewskiej i mamy nadzieję, że tak już zostanie. Wewnątrz budynku można obejrzeć interaktywną wystawę dotyczącą technologii hydrotechnicznej oraz przyrody regionu. Również należy wspomnieć, iż Wieża Kazimierza jest częścią Gdańskiego Szlaku Wodociągowego i aby ją odwiedzić należy umówić się na spotkanie z przewodnikiem i po uprzedniej rejestracji. Wejście jest płatne, a liczba osób podczas wizyty ograniczona.
04. Bursztyn
Złoto północy, złoto Bałtyku, jantar, czyli bursztyn – któż nie kojarzy tego szlachetnego kamienia z Gdańskiem? Niewielu z Was pewnie wie, że to właśnie Wyspa Sobieszewska obfituje w duże zasoby tego minerału. Według pasjonatów trudniących się poławianiem bursztynu, najlepszy czas na jego zbieranie jest po sztormach. Dodajmy, że nasza odmiana pochodzi od żywicy drzew iglastych i liczy sobie 40 milionów lat. Kto wie, może wśród Was znajdzie się osoba, która podobnie jak pan Sylwester, odnajdzie na plaży ponad kilogramowy egzemplarz. Wpadajcie i próbujcie, bo warto. Nawet jeśli nie znajdziecie największego kamienia, to pozostaną wspomnienia po chwilach spędzonych nad morzem, pełnych relaksu i odprężenia.
05. Rejsy na foki
Kilka lat temu foki były w Zatoce Gdańskiem ewenement. Jednak w ostatnich latach ich ilość znacznie się pomnożyła i obecnie liczy się je w setkach. Traf chciał, że foki na swój dom wybrały ujście Wisły oraz rezerwat Mewia Łacha. Zazwyczaj odpoczywają na łachach które znajdują się kilkadziesiąt metrów od plaży. Najlepszym sposobem, aby je zobaczyć jest wycieczka kutrem lub łodzią ze Świbna. Cała przygoda trwa około godziny. Na pozątku płynie się Wisłą ze Świbna i podziwa przepiękne widoki, jakie rozpościerają się wokół rzeki. Przy udziale załogi statku możemy zgłębić wiedzę na temat lokalnej fauny i flory. Gdy dopłyniemy na miejsce dzięki dostępnym na pokładzie lornetkom możemy przyjrzeć się tym wyjątkowym zwierzętom. Tylko tu w Polsce można zobaczyć foki w środowisku naturalnym.
06. Dzika przyroda
Jeżeli wybierzesz się na ten spacer wcześnie rano kiedy jeszcze wszyscy śpią i masz ze sobą lornetkę, to w trakcie wyprawy możesz zobaczyć między innymi bobry, kormorany czy też łosia. Na końcu czeka jednak największy prezent. Foki. Nie będzie to takie samo doświadczenie jak te kiedy podróżujesz kutrem, ale również ciekawe. Podróż rozpoczynamy od Stacji Morskiej Służby Poszukiwań i Ratownicta i idziemy szlakiem zielonym wzdłuż Wisły w kierunku Bałtyku. Tu też trzeba sobie uświadomić, iż woda która płynie po naszej prawej stronie to nic innego jak dzieło człowieka. Przekop, który powstał pod koniec XIX wieku ma 7km długości i uratował Gdańsk przed zalewaniem. Na końcu naszej trasy, po około 2km doceramy do wieży obserwacyjnej z której możemy spojrzeć na zatokę oraz pobliską dziką naturę. W przypadku posiadania lornetki możemy dostrzec foki. Wrócić możemy tą samą drogą, albo wyznaczoną ścieżką która prowadzi na pobliską plażę.
07. Wyspiarskie chaty
Jak spojrzysz na wyspiarską architekturę to nie zauważysz żadnego wysokiego budynku mieszkalnego. Tu nie ma wieżowców! Z gdańskich dzielnic tylko Wyspa i Olszynka ma taki niski charakter. Jednak nie to jest najważniejsze. Dawna Wyspa to rybacy oraz klimat żuławski. I dziś pomimo tego, że nowe wypiera stare to są takie miejsca dzięki którym doświadczysz tego co było. I takim miejscem jest na przykład dom przy ul. Ornitologów, dom przy skrzyżowaniu ul. Kwiatowej i ul. Boguckiego czy też architektura na ul Przegalińskiej. Na koniec jednak najlepsze. W najbliższym czasie zostanie ukończona Chata na Wyspie na Górkach Wschodnich, gdzie być może właściciele zdecydują się otworzyć klimatyczną restaurację. Drugi majstersztyk to zagroda gburska w Przegalinie. Jej właściciel również krok po kroku przywraca ducha tego miejsca i sprawi, że mieszkańcy będą dumnie wypinać pierś przechodząc obok tej zabudowy i zapewne nie jeden film tutaj powstanie. Zobacz te miejsca koniecznie!
08. Śluzy
Pomijając linie nocne, autobus 112, którym można dojechać do przystanku Przegalina, jest linią o najdłuższym przebiegu w Gdańsku. Trasa ma 57 km długości i kończy się w sąsiedztwie jednego z najważniejszych obiektów hydrotechnicznych na Wyspie Sobieszewskiej, będącego jednocześnie jej granicą, czyli Śluzy w Przegalinie. W rzeczywistości mówimy tu o dwóch śluzach. Jedna z nich, starsza, zwana Śluzą Północną, służyła jako zabezpieczenie przeciwpowodziowe dla dzielnic Gdańska położonych wzdłuż Martwej Wisły. Obiekt powstał pod koniec XIX wieku jako element infrastruktury hydrotechnicznej przekopu Wisły. Od 1992 roku Śluza Północna jest nieczynna i obecnie funkcjonuje jako zabytek wpisany do gdańskiego rejestru. Jej rolę częściowo przejęła młodsza śluza, wybudowana na przełomie lat 70. i 80., zwana Śluzą Południową. Ta konstrukcja umożliwia żeglugę między Martwą Wisłą a Przekopem Wisły i wraz z portem rzecznym stanowi węzeł wodny Przegalina. Odwiedziny tego miejsca to tak zwany must have dla wszystkich pasjonatów zabytków, żeglarstwa oraz fanów Wyspy Sobieszewskiej.
09. Prom na Wiśle
Od maja do września masz możliwość skorzystania z unikalnej atrakcji na Pomorzu w postaci promu, którzy przewiezie Ciebie ze Świbna do Mikowszewa w około 5 minut. W dawnych czasach takich miejsc na Pomorzu było od groma i ciut ciut, ale teraz pozostał nam tylko Pan Marek i jego brygada. Kiedyś korzystali z tego miejsca głównie mieszkańcy, ale od momentu wybudowania eleganckiego mostu w Kiezmarku ruch na promie zdecydowanie się zmniejszył. Płynąc tym dystyngowanym środkiem transportu możesz zobaczyć Bałtyk, masz szansę, chociaż niewielką, na dostrzeżenie foki, oraz na zawarcie nowych znajomości. Za parę złotych możesz kupić sobie doświadczenie, którego gdzie indziej nie uświadczysz.
10. Zakazana grobla
Na Wyspie znajduje się kolejne miejsce, które jest wyjątkowe w skali kraju, ale dostęp do niego został zamknięty. To miejsce to kamienna grobla, która znajduje się pomiędzy Śmiałą Wisłą, a jeziorem Ptasi Raj. Kiedyś otwarta dla zwiedzających, a dziś niedostępna z nie do końca jasnych przyczyn. Nikomu nigdy tam się nic nie stało, nie jest częścią rezerwatu i jej otwarcie nie stanowi zagrożenia dla żadnych zwierząt. Z racji tego że nie możemy Ciebie zaprosić akurat tam to zapraszamy do wycieczki ścieżką przyrodniczo dydaktyczną z dwoma wieżami obserwacyjnymi z których rozpościera się piękny widok na jeziora w rezerwacie. Na koniec zaś możesz przejść jeszcze kawałek do najbardziej dzikiej plaży w Gdańsku, czyli plaża Górki Wschodnie.
Po obejrzeniu filmu nie zapomnij o jego polubieniu i o subskrypcji naszego kanału. Możesz nas rówież wesprzeć przez patronite.pl czy zakup wirtualnej kawy lub prawdziwego kubka.