Każdego roku, na początku długiego majowego weekendu, wznawiane są kursy promu, który porusza się na trasie Świbno – Mikoszewo. Kiedyś funkcjonalne połączenie dwóch miejscowości oraz istotny element lokalnej infrastruktury, a dziś głównie atrakcja turystyczna. Odwiedzający mają szansę doświadczyć uroku podróży promem, podziwiając malownicze krajobrazy i zasmakować spokoju tego miejsca. Niezwykły krajobraz Świbna, które jest częścią Wyspy Sobieszewskiej, zdecydowanie kontrastuje z pozostałą częścią Gdańska, ale tak samo zachwyca swoim klimatem.
Przeprawa promowa stanowi wyjątkowe rozwiązanie dla mieszkańców i odwiedzających, umożliwiając szybkie i efektywne przemieszczanie się pomiędzy dwoma brzegami Wisły. Region ten od końca XIX wieku, czyli od momentu przekopania nowego ujścia Wisły, mocno jest związany z rzeką, a prom zaś stanowi obecnie dodatkowy element kultywujący dziedzictwo wodne.
Jest to także punkt spotkań i wymiany kulturowej, gdzie mieszkańcy mogą nawiązywać kontakty. Zarówno oni jak i turyści mają okazję czerpać korzyści z praktycznego aspektu transportowego, jak i z bogactwa kulturowego i przyrodniczego tego malowniczego zakątka Polski.
Prom na Wiśle między Świbnem a Mikoszewem stanowi alternatywny wjazd na Wyspę Sobieszewską od strony Mierzei Wiślanej. Znacznie skraca drogę do Jantara, Stegny, Sztutowa czy Krynicy Morskiej. Jest to największy tego typu prom na Wiśle, który zabiera na pokład 21 samochodów oraz 100 pieszych. Jego napęd stanowi statek-holownik o nazwie „Kleń”, który płynie obok. Przeprawa promowa na obecnym odcinku działa od 1945 r.
A wszystko to dzięki zaangażowaniu Pana Marka Wolaka, który od 30 lat zajmuje się przeprawą promową i to dzięki niemu mamy w województwie pomorskim jedyne takie miejsce na mapie. Z racji tego, że jest to inicjatywa prywatna przeprawa promowa jest płatna.
Godziny kursowania promu – codziennie od maja do października – od 7:00 do 21:00 co 30 minut, a w przypadku dużego natężenia ruchu w sposób ciągły. Czas płynięcia z jednego do drugiego brzegu to 5 minut. Płatność za prom gotówką lub kartą, a o wjeździe decyduje zasada „kto pierwszy ten lepszy” czyli trzeba czekać w kolejce. Aktualne informacje na stronie www.swibnoprom.pl
W filmie, który nakręciliśmy w kwietniu i maju 2023 roku, opowiadamy o historii tego miejsca i pokazujemy jak wygląda życie wokół promu, a wszystko podane w pięknych kadrach. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej produkcji oraz do galerii zdjęć z tego miejsca.